Přidali jsme nový formulář "Potvrzení o nařízení karantény-elektronické", který nahradil funkci přepínače Karanténa ve formuláři ePN. Není potřeba měnit pacientovi v hlavičce povolání na karanténa, nechejte uvedeno skutečné povolání. Nový formulář slouží především pro diagnózu z209, při zadání této DG se ePN automaticky přepne na formulář "Potvrzení o nařízení karantény-elektronické". Na portál ČSSZ se odesílá jako ePN, ale v povolání je uvedena karanténa. Je tak možné vedení dvou el. neschopenek pro jeden pracovní poměr.
V Evidenčním deníku jsou tyto "karantény" vedeny pod Karanténami nikoliv pod Neschopenkami.
Jedná se o odeslání změnového formuláře k již odeslané PN (přidání vycházek, změna adresy pobytu při neschopnosti..).
V případě cizinců je problém s jejich rodným číslem. Jedno jim totiž přidělí pojišťovna a druhé tkzv. evidenční číslo pacienta zase ČSSZ. Z tohoto důvodu je možné v otevřeném formuláři ePN zatrhnout poslat dat.nar.(na ČSSZ půjde pacientovo datum narození nikoliv jeho rč). V případě, že by pacient znal své evidenční číslo, tak nezatrhávejte “poslat dat.nar“, ale napište jej nahoře v otevřeném formuláři ePN (kolonka Rodné číslo).
V žádném případě nepište evidenční číslo od ČSSZ do hlavičky pacienta, tam musí být vždy to, které přidělila ZP - na něj účtujete pojišťovně.
Jak správně cizincům vystavit ePN:
Pokud jste již ePN vystavili a ČSSZ Vám ji odmítla:
Pokud jste již pacientovi vystavili ePN a ČSSZ Vám podání odmítla právě kvůli špatnému RČ (v chybovém hlášení je napsáno: Neplatné RČ - neplatná koncovka EČP...), je potřeba vystavenou ePN smazat (v seznamu pacientových PN na ní stisknout Delete) a vystavit úplně novou, čímž bude mít jiné číslo než ta první. Pacientovi tak musíte vytisknout nový průkaz práce neschopného V již odeslané ePN nelze RČ měnit ani přidat křížek poslat dat.nar..
Používá se v případě, že přebíráte Neschopenku, kterou vydal pacientovi jiný lékař (jiné IČPE). Nově lze vybrat neschopenku, kterou chcete u pacienta převzít.
POZOR - Praktik umí převzít maximálně dvě ePN, další je potřeba převzít papírově.
Poloautomatické převzetí ePN (od verze Praktik 4.148)
1. Založíte pacientovi novou ePN s tím, že v ní stisknete F6 nebo zvolíte její jiný Typ na převzatá elektronická. V obou případech Praktik vyhledá seznam pacientových otevřených ePN u OSSZ a zobrazí Vám jejich seznam*.
2. V otevřeném okně stisknutím Enteru si ePN uložíte k pacientovi. Pokud je v seznamu více ePN, tak si musíte mezerníkem označit tu, kterou chcete převzít a Enterem si označenou(é) uložíte k pacientovi.
3. Vybraná neschopenka(y) se rovnou i otevře a Vy v ní můžete provádět změny (např. povolíte vycházky, ukončíte ji apod.). V případě, že nechcete dělat žádnou změnu, stačí stisknout ESC nebo tlačítko OK. Vrátíte se do seznamu pacientových PN. ePN je převzatá.
4. V případě, že se nezobrazí žádná ePN k převzetí, provedete jej ručně.
* V případě, že pacient nespadá pod ČSSZ (má jiný orgán nemocenského pojištění např. vojáci, policisté) žádná ePN k převzetí se nemusí zobrazit, je potřeba ji převzít ručně.
Ruční převzetí ePN
1. V případě, že se nezobrazí žádná ePN k převzetí, tak v zobrazeném okně stiskněte ESC, abyste se vrátili do formuláře převzaté neschopenky.
2. Nyní musíte opsat údaje z Průkazu práce neschopného, který Vám předá pacient, žádné údaje v ní v této chvíli neměňte. Jméno lékaře, popř. Nemocnice, který ePN vystavil, datum platnosti PN a kdy byla cizím lékařem vystavena, Dg a vyplňte celé číslo elektronické neschopenky. Jakmile přepíšete veškeré údaje z Průkazu práce neschopného (vycházky atd.), tak tlačítkem OK odešlete informaci o převzetí na ČSSZ.
3. Po odeslání vlastního převzetí v ní již můžete dělat změny, např. povolit vycházky atd.
4. Při vlastním založení převzaté ePN nelze v jednom kroku tuto ePN i ukončit. Nejdříve musíte založit převzatou ePN a uložit ji. Jakmile se u neschopenky zobrazí P nebo H, neschopenku otevřete a teprve nyní vyplňte datum jejího ukončení. Vše uložte.
1. Otevřete si neschopenku a jděte na kolonku adresa pobytu pacienta.
2. Vyplňte novou adresu a po jejím uložení se Vám napravo od ní zobrazí datum, od kdy bude pacient na uvedené adrese, ten můžete dle potřeby upravit.
Pokud vyplníte i datum, do kdy bude na nové adrese, znamená to, že následující den už bude pro OSSZ zase na původní adrese. Pokud nevyplníte žádné datum, do kdy bude na nové adrese, je to bráno, že od uvedeného data bude jen na nové adrese.
3. Po této změně ePN uložte tlačítkem OK. Změna se tak odešle na OSSZ.
Žádost lze vystavit jen k vystavené a odeslané ePN, stačí na ní stisknout Alt + F9 v seznamu pacientových PN. Zobrazenou Žádost vyplnit a odeslat. ČSSZ Vám zašle vyrozumění do datové schránky nebo poštou. Následně pak můžete provést úpravu ePN dle schválené žádosti.
Druhy žádostí:
· ke zpětnému uznání PN,
· k uznání DPN v období 7 dnů od ukončení DPN orgánem nem. pojištění,
· ke změně pobytu v době DPN z důvodu pobytu v cizině,
· k povolení individuálních vycházek.
Postup jak vystavit žádost o zpětné uznání ePN
V případě, kdy chcete vyystavit ePN více jak 3 dny zpětně.
1. Vystavte pacientovi ePN s platností k aktuálnímu datu.
2. Tuto ePN uložte, čímž se odešle na OSSZ.
3. Teprve nyní v seznamu pacientových PN stiskněte na této ePN Alt + F9 (stát na neschopence, ke které se žádost vztahuje).
4. Otevře se formulář žádanky, kterou vyplníte (v tomto případě napíšete textem zdůvodnění a vyplníte datum požadovaného začátku ePN) a odešlete.
5. Po obdržení souhlasu s úpravou od OSSZ otevřete uloženou ePN a upravíte datum platnosti dle žádosti.
6. Opravenou ePN uložíte, čímž se automaticky odešle opravné podání I. dílu ePN.
Ve verzi Praktik 4.147a si lze zažádat o přidělené IČPE, které potřebuje pro vystavování eNeschopenek.
Pokud spadáte pod více poboček OSSZ (bude mít více IČPE), je potřeba nastavit si v Ordinacích přidělená IČPE a kód OSSZ.
V prvé řadě je potřeba Vás informovati, že již nyní lékaři vystavují ePN, ty se však odesílají ve starém formátu a tímto způsobem se budou vystavovat do do konce tohoto roku (2019). Od 1. 1. 2020 se budou ePN vystavovat v nové formátu, což znamená, že budou jisté odlišnosti v tom co je potřeba zařídit.
Pro používání a odesílání e-neschopenek z Praktika (v novém formátu) je potřeba mít:
Princip jejich vystavování je uveden v Návodech - eNeschopenky.
V redukované verzi Praktika nelze vystavovat neschopenky a tedy nepůjdou ani elektronické. Je potřeba přejít na plnou verzi programu.
Můžete však pro vystavení eNeschopenek využít webovou aplikaci, kterou pro lékaře připravuje ČSSZ (nebude nijak propojena s Praktikem). Bližší informace by Vám měli poskytnout na pobočkách OSSZ. Připravovanou podobu aplikace prezentuje úřad zde.
Umožňuje před vypršením platnosti registrovaného kvalifikovaného certifikátu odeslat do registrační databáze ČSSZ záznam o obnovení – prodloužení kvalifikovaného certifikátu. Používá se jen v případě, že jste ePN vystavovali i před rokem 2020.